یکشنبه 27 خرداد 1403  
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
1402/4/25 یکشنبه

24 خرداد روز جهانی اهدای خون.

روز جهانی اهدای خون بیانگر نقش اساسی در محافظت و سلامت عمومی.

.
روز 14 ژوئن برابر با 24 خرداد هر سال، روز جهانی اهدای خون نام دارد. روز جهانی اهدای خون، در همه کشورها برگزار می‌شود. اولین روز جهانی اهدای خون در سال 2005 توسط سازمان بهداشت جهانی با همراهی صلیب سرخ و هلال احمر جهانی برگزار شد. روز جهانی اهدای خون به منظور آگاهی در مورد نیاز به خون سالم و فرآورده‌های آن و تشکر از اهدا کنندگان به خاطر اهدای خون بدون دریافت پول انجام می شود.
خدمات خون به بیماران امکان دسترسی به خون و فرآورده‌های خونی ایمن را به مقدار کافی می‌دهد و جز عوامل مهم کلیدی برای سیستم سلامت است. روز جهانی اهدای خون در سال 2022، توسط سازمان بهداشت جهانی با این شعار که از مردم جهان می‌خواهد به نشانه همبستگی خون اهدا کنند، نام گذاری شده است.
روز جهانی اهدای خون در سال 2022، به این دلیل نام گذاری شده که نشان دهد خون و فرآورده‌های خونی و انتقال خون نقش اساسی در محافظت و سلامت عمومی افراد دارد. خون در درمان افرادی که طیف وسیعی از بیماری‌ها را به موجب حوادث و بلایای طبیعی و درگیری‌های مسلحانه داشته‌اند، نقش کلیدی دارد.
خون یک نیاز جهانی است ، اما دسترسی به آن به خصوص در کشورهای با درآمد کم و متوسط به پایین بیشتر است. کمبود خون بر زنان و کودکان تاثیر بیشتری دارد، زیرا این افراد به خون بیشتری نیاز دارند. تبدیل شدن به فردی که اهدای خون می‌کند ساده است اما این اقدام، کامی فداکارانه است که همه می توانند برای تقویت جامعه خود بردارند و از سیستم سلامت کشور خود و جان‌های ملت خود مراقبت کنند. مردم کشور ما هم در این امر پیشگام هستند و با اهدای خون خود در مواقع ضروری جان هزاران نفر را از مرگ نجات می‌دهند.
مجمع بین المللی انتقال خون در سال 1980 ، آیین نامه اخلاقی اهدای خون را تصویب كرد. این آیین نامه، بر دسترسی به خون عاری از خطر، رایگان بودن آن، عدم نیاز به جایگزینی خون اهدایی، رضایت آگاهانه دریافت كننده خون، حق عدم پذیرش خون توسط دریافت كننده و حق مطلع شدن از آسیب وارده به هنگام وقوع آن تاكید دارد.

دانشگاه علوم پزشکی آبادان
 .
آرشیو
كلمات كليدی :اهدای خوندانشگاه علوم پزشکی آبادان